Aprilapril - pisipreilide pärusmaa

23. kategooria: Portreelood

2

Disainimaja tihedad külalised on kindlasti  märganud, et meile on tekkinud üks uus vahva pood, kus müüakse pisikestele preilidele ilusaid riideid.  Aprilapril ehk Anu ja Rele, kes sellise vahva nime taga neid riideid valmistavad, olid lahkesti nõus minu küsimustele vastama, sest ei juhtu just iga päev, et keegi võtab ette ja loob kaubamärgi pisikestele tüdrukutele.

Anu ja Rele – kes te olete, kust te tulete?
Anu: Olen Anu, parimates aastates naine. Oman ühte meest, kahte tütart ja kolme õmblusmasinat. Hing ja sügelevad näpud saavad rahu üksnes siis, kui saan kaduda pikkadeks tundideks nõelte, niitide, kangaste ja lõigete aegruumi.Tutvuslüliks minu ja Rele vahel oli minu lapsepõlve sõber, kes on nüüdseks Rele elukaaslane. Kuna mõlemal perel sirgus järelkasv, siis saigi viimastel aastatel tihedamalt lävima hakatud.
Rele: Hetkel oleme jah mõlemad lapsehoolduspuhkusel, et siis kui lapsed koos omi asju ajavad, saame meie veidike näputöö teemal vestelda:). Anu kahe lapse vastu on mul pakkuda üks. Enne lapsesaamist töötasin ma disainerina ja enne seda käsin seda EKA's õppimas. Lihtne.

Kuidas sündis idee luua Aprilapril?
Anu: Mul isiklikult kripeldas hinges juba ammu tunne, et tahaksin teha just seda tööd, mis tegelikult  ka meeldib ja rahuldust pakub. Selleks ongi just rõivadisain ning -tootmine. Käies viimastel aastatel tihedamalt läbi Rele perega ja nähes, et ka Relele meeldib õmblemisega tegeleda, panime pead kokku ja tegime algust. Siiani ei ole ma kahetsenud, sest Rele on väga ettevõtlik.
Rele: Peale järelkasvu ongi veel üheks ühendavaks lüliks õmblemine, mis on meie mõlema  suureks kireks. Anu on seda kunsti õppinud, mina olen lihtsalt susserdanud eluaeg õmmelda, nüüd saan Anult õpetlikke näpunäiteid ja kavalaid nippe. Kuna enda lapsed lihtsalt ei jõua niipalju kanda kui palju tahaks teha ja proovida erinevaid asju, pidigi lihtsalt loomuliku jätkuna sündima Aprilapril.

Kas ideest kuni teostuseni teete hetkel kõik kahekesi?
Rele: Hetkel teeme kahekesi, disainist kuni lõpviimistluseni. Tegemist on siiski käsitööga, mingit tööstust meil pole.
Anu: Meil mõlemal on vabadus mõelda välja oma ideed ja need siis ka ise teostada. Vajadusel toetame teineteist. Kahekesi kahasse tegemise mõte sündis pigem pealehakkamatusest – koostegemise „1 pluss 1 võrdub 3“ on võtmeks.

Kuidas asjad sünnivad?Kas enne idee ja selle põhjal lähete kangast otsima või vastupidi, kangas inspireerib ja annab märku, milleks tahab muutuda?
Anu: Kõigepealt kangas. Kangas peab olema selline, mis ei lase ennast käest ära panna, enne kui temast on mõni rõivas voolitud.
Rele: Jah, kuna me kasutame enamjaolt kangajääke, siis kangas inspireerib kõige pealt. Seega kõigepealt on kangas, siis idee ja mõned kritseldused, sobivad lisandid ja nii nad tulevad. Üldiselt tunduvad mulle meie kohalikud kangapoed nii masendavad, väga harva leiab sealt mindagi sellist, mida oled vaimusilmas ette kujutanud.

Te teete hetkel vaid tüdrukute riideid, miks nii?
Anu: Aus vastus on, et ei ole suutnud veel meesmodelle sünnitada. Võttes arvesse aga klientide soove, lubame abikaasaga sellesse tulevikus rohkem panustada.
Rele: Tõesti, meil endil on tütred  ja see on nii öelda käe sees. Kleidikesed ja seelikud on veres. Edasised plaanid poiste riiete osas on veel lahtised.

Mina kui lisaks tütrele poja ema ütlen, et poiste riiete seis on meie poodides kohe eriti nutune...
Anu: See eeldab veidi ettevalmistusaega, et leida sobivad kangad ning välja töötada Aprilapril omase ilmega poisilikud ja lihtsad lõiked.
Rele: Võib-olla võtta kiiremas korras kavva mõned unisex T-särgid või dressipluusid....

Kust te nii vahva nime peale tulite – Aprilapril?
Anu: Kuigi Rele elukaaslase sünnipäev on aprilli kuus, siis ma seda seost siiski tõenäoliseks ei pea. Löön selle küsimuse palli Rele väravasse ja las ta vastab. Igatahes mulle Aprilapril oli algusest peale meelt mööda – see loob silme ette magusa koogelmoogeli rõõmukuust, kevadest, tärkavast loodusest ja lastest, kes naerunäoga porilombis paterdavad.
Rele: Aitäh. Alguses polnud mingit head nime silmapiiril, juba pikalt pikalt. Ma tahtsin, et see oleks mingi kena tüdruku nimi, aga ka midagi veel... Näiteks Emma Leppermann on jube ilus nimi ja ka väga sümpaatne ettevõtmine. Aga siis äkki tuli, poole öö pealt nagu ikka ja tundus hea. Lõbus ja lapsemeelne. Ja tõest, tundus, et ka Anule meeldib:)

Mis stiili te ise laste riiete juures hindade? Äkki mõned kaubamärgid?
Anu: Kindlat stiili ei järgi, rohkem kõhutunne paneb loomingu paika. Ja kõhus on lihtsate ja armsate riideesemete tunne. Kindlasti loeb ka see, mida meie lapsmodellid on nõus selga panema :)
Rele: Oeh, ma ei oskagi öelda mis stiili. Kuigi mul on tütar, olen ma algusest peale püüdnud vältida igasugust roosat mannavahtu, no lihtsalt ei sobinud kuidagi. Roosa roosaga ja veel roosaga, lille ja liblikaga ja karu ja palliga tundub mulle väga vale. Maailmas on niipalju teisigi toredaid värve. Lastele sobivad väga hästi ka tumedad värvid, pruun, hall, roheline, lilla, mustrid. Lisaks muule on see ka väga praktiline, eranditult kõik heledad riided on meie garderoobis mõne plekiga, tumedalt kangalt see ei hakka silma, seega pikeneb riide eluiga. Roosat võiksid proovida kanda hoopis poisslapsed! Disaineritest ja kaubamärkidest rääkides meeldib mulle Le Vestiaire de Jeanne (http://www.group-vdj.com/), tema askeetlikkus on lihtsalt nii lummav.

Mis on lapse riietuseseme juures kõige olulisem?
Rele:  Et oleks ilus ja mugav.
Anu: Eesmärk on see, et ka mossis jõmpsikas rõõmus paistaks.

Mille õmblemine on eriti meelt mööda?
Anu: Ikkagi esmalt on kangas see, mis vere kihama paneb – tulgu kokkuvõttes välja kleit, seelik või püksid.
Rele: Mulle meeldib teha lihtsaid asju, väga paljud detailid ja muud pudinad mulle ei istu. Anule jälle meeldib teha just igast vigureid, mis on minu jaoks tehniliselt liiga keerulised.  Selles mõttes on hea, et me täiendame teineteist ja kollektsioon saab mitmekülgsem.

Kust te kangaid saate?
Anu: Kangad satuvad nõela alla kõikvõimalikke teid pidi – kohalikest kangakauplustest, õmblusettevõtete jääkidest, isiklikest ajaloolistest ja põhjatutest kangavarudest.
Rele: Need on jah väiksed tükikesed siit sealt järele jäänud, endal või kellelgi teisel.  Siit ka see unikaalsus meie toodete puhul. Et tõesti on kõik rõivad kangast lähtuvalt disainitud ja kuna kangast pole massiliselt siis tiraažid on väikesed. Siinkohal võiks öelda, et võtame lahkesti vastu teie pakkumisi, kui kuskil tööstuses jääb kangatükke järele, mida oleks nagu kahju või imelik ära visata.

Moekad loojad, küsimus millest te ei pääse:) Kevadine moesoovitus kõige pisematele!
Rele: Moesoovitus:) Ma ei usu, et me mingid moeeksperdid oleme. Aga põhilised märksõnad lastele on vist, et oleks soe, mõnus ja armas. Ja et tädid tänaval ohhetaksid ja noored naised tunneksid kadedust :)

Just - tädid ohhetaksid ja noored naised kadestaksid - täpselt minu mõte!

Aitäh Anu ja Rele toredate vastuste eest ning jaksu Aprilaprili vedamiseks pikaks-pikaks ajaks.

Aprilapril Disainimajas: Aprilapril11.05.2011
Lilleliis, lootus sureb viimasena:)! Kuipalju suuremad on suuremad tüdrukud kes oleksid Aprilapril'ist huvitatud?!
28.04.2011
Oi, see on üks minu lemmikpoode siin Disainimajas! Ometi annab keegi oma panuse sellesse nii täitmata valdkonda! Kas on ka lootust, et suurematele tüdrukutele midagi tuleb?

Nimi

Kommentaar

Kinnituskood:

kodulehe tegemine