Krõõdaga "EstIndist"

15. kategooria: Portreelood

0

Meil on suur rõõm teada anda, et Disainimajas on avatud pood nimega EstIndi. Huvitava kaubamärgi loomisloo taga on Krõõt, kes eelmisel aastal kaitses samanimelist magistritööd. "EstIndi" on pood, kust võib leida pea kõike: erinevaid kleebiseid, riideid, kodusisustamiseks aksessuaare jms. Uurisime selle looja Krõõda käest järgi millega on tegu.

  


Krõõt, räägime meile endast veidi lähemalt!
Olen lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tekstiilikunsti osakonna diplomiõppe. Vahepeal õppisin Soomes Lapimaa Ülikoolis moodi ja tekstiili.  Pärast Soomest tagasitulekut läksin kohe tööle õmblusvabrikusse Klementi, kus olin disaineri assistent esiteks ülerõivaste, hiljem ka suurte suuruste ja noorterõivaste peal. Kõige viimasena töötasin soome disainerite käe all kaubamärgi PTA juures.
Pärast seda töötasin iseseisva disainerina kodutekstiili firmas Teaspon, kus tulid esimesed kogemused ka turunduse ja reklaami vallas.  Samal ajal õppisin taas Eesti Kunstiakadeemias tekstiilidisaini magistriõppes, mis oli põhirõhuga disaini juhtimisel, tootedisainil ja turundusel ning kaubandusel.
Aastatel 2006-2007  töötasin aga Indias Rajasthani osariigis Jaipuri linnas tekstiilivabrikus, mis tootis india stiilis rõivaid, kangaid ja tekstiile lääne turule. Neil oli omal küll juba 6-7 disainerit, kuid oli vaja ka lääne maailma ja maitset tundvat inimest.
Eestisse tagasi tulles töötasin AS Maratis esiteks rõivaste ja jaemüügi disainerina, siis edasi juba vaid jaemüügi disainerina, kes kujundas poed, väljapanekud, reklaamid ja mõtles välja kampaanida. Kõige viimane töökoht oli aga juba jaemüügi osakonna juht.
Praegu olen lapsepuhkusel ja kasvatan 9,5 kuust tütart.


Kust pärineb idee ja mida tähendab nimi "EstIndi"?
Idee tuleneb Indiast – kohalikud tahtsid kõik oma asjad müüa valgetele, kuid ei olnud iial mõelnud, et kas valged üldse täpselt selliseid vajavad.  Samas aga olid mõned arenenud elustiilifirmad, kes oskasid kohandada india stiili lääne inimesele ja need olid väga edukad.
Eestlane ehk on näinud Soomes – Rootsis Indiska kauplusi. Sellele firmale tootis ka minu vabrik.
EstIndi on minu magistritöö projekt, mille kaitsesin eelmisel kevadel. Plaan oli teha magistritöö, mida hiljem saaks ka edasi arendada. EstIndi projektina on väga suur ja lai: nii tootevalikus (tegemist on elustiili kaubamärgiga, mille alla käivad erinevad tooted, mis võiks sobida ühte stiili ostjale) kui ka töö mahus. Selle alla käis nii toodete idee ja disain kui brändi loomine, turundus ja reklaam. Lisaks veel indiapärased mustrid, põhjamaiste klientide eelistused, natuke ökoloogilist maailmavaadet ja natuke ka uuskasutust ja taaskasutust, mis kõik kokku põimunud.

  

Millega India sinu südame võitis?
India on tähtis vast igale tekstiili ja moe inimesele. Sealt on alguse saanud suur osa selle valdkonna ajaloost.  Ise töötasin Jaipuri linnas, mis on just India tekstiili pealinn ning kõige traditsionaalsem regioon Indias.  Ma näiteks pidin tööl käima kas saris või kurta-pidzaamas.Töötades ja elades külg külje kõrval indialastega kasvas selle maa kultuur ja mustrid mulle nii südame külge, et sellest lahti saada ja unustada on võimatu.


Mulle endale meeldivad sinu poe valikust kõige enam kleebised. Kas need on läikivad või matid?Kleebised on läikivad. Osad on läbipaistva taustaga, osad tavalised. Tegelikult oli mu magistritöö kollektsioonis ka öösel helendavad kleebised ning tatoveerimise kleebised, aga kuna need on nii spetsiifilised tooted, siis mahuga ma sellele suurt rõhku ei pannud.


Kas neid saab panna ka näiteks külmkapile või hoopis vannitoa põrandale?
Jah, neid saab panna nii külmkapile kui vannitoa põrandale. Samuti võib neid kleepida mööblile, seinale või dekoreerida arvuteid, kontoritarbeid või plastmassist esemeid.  Kleepida võib ka puitpõrandale.  Osad kleebised on vaiba disainiga ja mõeldud kleepimiseks just põrandale või seinale (seinavaiba imiteering), osad ülepinna kleebised on ideaalsed just kõige paremini suurema pinna katmiseks (näiteks mööbel). Ja osad, väiksetest detailidest koosnevad, on sobilikumad välja lõigata ja üksikult kleepida. Samas võib kasutada neid aga ka teistel eesmärkidel ja kombineerida.


Kas su enda kodu on täielikult üle kleebitud? Mul küll vist oleks...
Ei, minu oma kodu pole kleebitud, sest elan üüripinnal. Kuid kontoritarbed, väikevidinad ja sülearvuti on küll.  Kuna mul on kollektsioonis palju muid tooteid, kus ka mustrid ja erksad värvid, siis pole vaja kõike vaid kleebistega dekoreerida.Samas arvan, et kel on just vanem kodu ja vanemad mööbliesemed (mina kutsun neid maju ja asju „hingega asjadeks“), siis neile peaks selline kleepimine küll väga ideaalne variant olema, et teha kodu omanäoliseks ilma suurte muudatusteta. Mingis mõttes  saab tänu kleebistele teha esemete taaskasutust.

Aitäh Krõõt, et meile infot jagasid. 
Krõõda uskumatult lahe pood asub siin: EstIndi
 

Nimi

Kommentaar

Kinnituskood:

kodulehe tegemine