SUMEdast suveööst sündinud....

26. kategooria: Portreelood

0

Kui ma kevadel esimest korda Loomekombinaadis käisin, jäi SUME mulle kohe silma. Kuna kodumaine mood on mulle hingelähedane ja üritan ennast selles vallas kursis hoida, olin üllatunud nähes midagi nii ilusat, millest mina midagi ei tea. Nüüd on Sume oma poe avanud ka Disainimajas ja saame Helena, SUME loovisikuga, lähemalt tuttavaks.

             


Helena, räägi endast veidi lähemalt.
Minu juured on Lõuna- Eestis, kuid juba väikesena tulin oma perega elama Tallinna. Ülikool sidus mind mitmeid aastaid Tartuga, enamus aega olen elanud aga Tallinnas. Mood ja looming on mind huvitanud pikka aega. Ülikooli astudes oli mul kaks soovi – minna moodi või arstiteadust õppima. Mitmete asjaolude kokkulangemisel alustasin pikaajalisi arstiõpinguid Tartus. Mood jäi mulle endiselt huvi ja vaheldust pakkuvaks.  Olen muu hulgas tantsinud rahvatantsu, hiljem uurinud erinevaid vanu kultuure ning ka Eesti rahvuspärandit. Ma ei saa hoobelda pikaajalise rahvuslikkuse fänniks olemisega, meie pärimuskultuuri olen tõeliselt hakanud hindama alles viimastel aastatel. Ma pean oluliseks ökoloogilist eluviisi, keskkonnasäästlikust ning kohalike käsitöömeistrite kaasamist. Ka SUME juures olen lähtunud õiglasest tasustamisest, võimalusel kasutan taaskasutuskangast. Tulevikus tõenäoliselt muutub suuremaks ökoloogiliselt puhaste baaskangaste osakaal.

Praegu töötan igapäevaselt arstina PERH Psühhiaatriakliinikus ning see amet pakub mulle mitmeid huvitavaid väljakutseid. Vaba aja pühendan aga oma perele, joogale ning SUMEle.

 Kuidas sündis SUME?
SUME idee sündis ühel sumedal suveõhtul, kui lehitsesin kuuma tee kõrvale raamatut meie rahvariietest. Mõtisklesin, miks on kujunenud nii, et rahvuslik seondub vaid tantsu- ja laulupidudega? Miks ei ole mul endal ühtegi rahvuslike elementidega eset, mida argipäeval kanda saaks. Alates sellest päevast olen jätkuvalt võlutud meie rikkaliku kultuuri poolt. Meie riietuses on pikalt olnud kasutusel julgeid värve – sinist, punast, rohelist, oranži. Meie rahvuslikud tikandid on lopsakad, värvikirevad, ainulaadsed. Kogu see rikkus on loomulik osa meie kultuurist. SUME sündis igatsusest tunda taas oma väge, olla uhke oma pärandi üle, tuua tagasi värve ja kunsti meie igasse päeva. Kui sulle meeldib käsitöö ja unikaalsed riided, kuid endal pole oskusi või aega tegeleda kangaste valimise, tikkijate otsimise ning mustrite kombineerimisega, siis selle kõik paneb kokku ning teeb sinu jaoks ära SUME .

Ideest teostuseni on olunud vaid ettevõtlikkuse ning finantseerimise küsimus.

     

Kui suur on SUME taga tegutsev meeskond?
Meid on üsna vähe. Mina isiklikult teen kõik disainid, otsin kangad ning muud materjalid, enamasti joonistan ka mustreid. Minu ideid aitab ellu viia üks õmbleja ning ostan tikkimisteenust erinevatelt tikkijatelt üle Eesti. Nende oskustega inimeste leidmine on olnud iseenesest väga aeganõudev. Kordineerin ise pidevalt pooltoodete liikumist minu, õmbleja ja tikkijate vahel. Ka kogu turunduse ja reklaamiga tegelen mina – otsin poed, kujundan ning tellin sildid ja flaierid, olen ise lihtsale põhjale kujundanud kodulehe. Raamatupidamisteenuse ostan sisse, abikaasa pildistab ning avaldab arvamust.

 Oled SUME-ga sidunud sellised märksõnad nagu rahvuslik, eetiline, kohalik, ajatu, stiilne. Räägi palun lähemalt nendest põhimõtetest ja miks sa neid väärtustad?
Iseenesest tähendab rahvuslik, kui sõna minu jaoks seda, et mingi asi või nähtus meeldib suurele hulgale inimestele ning oma olemuselt leiab ka praktilist väljendust. Meie enda rahvariided pole selles mõttes praegu eriti rahvuslikud – nad on küll ilusad, kuid kantakse siiski suhteliselt vähe. Rahvuslikuks nimetatakse praegu ka trükiga T-särki ja polüestrist värvilise mustriga kotte – rahvuslikkus taandub vaid värvide kombinatsioonile või mingile motiivile. Ehedalt ravuslik SUME kontekstis tähendab võimalust muuta rahvuspärandis olev ka praegu igapäevaselt kantavaks, kasutades seejuures käsitööd ja naturaalseid kangaid. Eetilisus rõivatööstuses on jõudnud minuni läbi hea sõbra Reet Ausi, kes on rääkinud mulle, millistes ebainimlikes tingimustes toodetakse ilusaid riideid. Ma parem lepin väiksema tikandiga, kui kauplen meisrilt hinnaalandust. Igaüks teab oma väärtust ning raha kaudu me vahetame neid väärtusi omavahel – on eetiline vahetada seda õiglaselt. Kohalik tähistab tootmist Eestis – minu õmbleja elab Saaremaal ning tikkijad mitmel pool Eestis – Muhus, Kadrinas, Kärdlas, Saaremaal, Tartus.

Ajatu täihistab nii aegumatut ilu kui ka head vastupidavust, SUME ei pretendeeri kiirmoele. Stiilne väljendub heas maitses kõige selle kokkusobitamises nii minu kui ka kandja poolt ja selles, et SUME riided on stiilsed, võib veenduda igaüks.

 

SUME kollektsioonis on nii rahvariiet kui ilusaid tikandeid. Kas see kõik on käsitöö?
Jah, SUME puhul on kõik käsitöö. Alates ainulaadsete mustrite joonistamisest, värvide valimisest, õmblustööst ning loomulikult kuni tikandini. SUME jaoks on tikandeid teinud mitmete erinevate stiilide valdajad, kõik nähtavad tikandid tähistavad tundide viisi täpsust ja püsivust nõudvat näputööd. Rahvariide villast kangast ostan Eesti Käsitöömajast. Hea meelega ostaksin seda telgedega kuduvalt külatädikeselt, kuid siis kujuneb juba hoopis teine hinnaklass ja edasimüügi jaoks jääb see praegu eestlasele liiga kalliks.

Mis on sinu isiklik lemmik SUME valikust?
Preagu olen väga vaimustunud kollastest suurte tikandite ja siidipaeltega jakkidest, sügiskuudel loodan valmis saada nii tikandiga kui rahvariidekangaga viilasest kangast pontshod. Kuid läbi aasta on tõenäoliselt minu lemmikuks SUME rahvariide kangast vöö ning SUME tikandiga villasest kangast bolero.

Aitäh Helena, et leidsid aega vastamiseks.
SUME poe Disainimajast leiad siit: Sume

Nimi

Kommentaar

Kinnituskood:

kodulehe tegemine