Uut ilusat Eesti moodi...

11. kategooria: Portreelood

1

Olen maal ja siin tähendab mood minu jaoks vanades kappides sorimist ning oma vanaema-ema-tädi kunagiste loomingute taaskasutust. Eile just tuhlasin kappides ja leidsin ühe uskumatu pluusi, 60ndate ehe klassika selle parimas võtmes. Edasi aga ei räägi sellest, mis oli, vaid sellest, mis tuleb ja millel mina soovitan soojalt silma peal hoida. Nimelt värsked tulijad kodumaisel moeareenil...

Kui ma ERKi moeshow´l Heli ja Ingridi kollektsiooni nägin, armusin sellesse silmapilkselt. Kõik-kõik oli täpselt minu maitse: palju käsitööd, palju värve, kangamaalingud ja üks pikk kleit, mis on mulle loodud, ainult et tegijad ise veel seda ei tea :)


Niisiis, Heli ja Ingrid, saame lähemalt tuttavaks.
Heli:Mina olen pärit Ida-Virumaalt, väiksest kohast nimega Avinurme - seal lõpetasin ka põhikooli, peale mida sain endalegi üllatuseks Tartu Kunstikooli sisse ja niisiis õppisin järgnevad 4 aastat seal. Hetkel lõpetasin esimese kursuse Tallinna Ülikoolis kunstiõpetuse erialal.
Muidu tegelen oma lõbuks väga paljude erinevate asjadega, sest olen päris püsimatu ja tüdinen ühest tegevusest kiiresti ära. Armastan kokata, teen trenni, loen, pildistan kõike ja kõiki ja püüan tasakesi keeli õppida. Vahel teen ehteid, sest meeldib nikerdada, siiamaani olen neid teinud küll vaid endale ja tuttavatele kinkimise tarbeks. Muidugi maalin ja joonistan kui tuju tuleb. Vaatan ka filme ning ülisuur osa mu elus on muusikal, ise ei ole sellega tegelenud, sest muusikalise andega pole mind kahjuks õnnistatud, aga lihtsalt kuulan väga palju erinevat muusikat – ilma selleta lihtsalt ei saaks, see võib inspireerida, tuju parandada, rahustada, ergutada jne, muusikal on palju võimu, vähemalt minu jaoks.
Ingrid: Mina olen pärit Põlvamaalt Moostest. Hetkel olen praktikal Pohjanheimo moemajas ja samuti tikin seal, tuleb tõdeda, et praktikal õpib rohkem kui koolis. Meeldib veel lugeda, jooonistada, maalida ja vanalinnas  jalutada.

Miks otsustasite koos ERKI kollektsiooni luua?
Heli:Selle suurepärase idee peale tuli Ingrid, et koos ERKI-st osa võtta. Minu kaasas ta seetõttu, et TK-s tegin lõputööks mustreid, mida ise kujutasin ette kõige rohkem rõivaste kangastel, kuna mood on mulle alati hingelähedane olnud. Samas mitte nii hingelähedane, et selle pärast õmblema õppida – see ei ole lihtsalt minu jaoks, aga õnneks on selleks olemas palju püsivamaid inimesi kui mina, näiteks Ingrid. Niisiis tegigi ta ühel ilusal septembrikuu päeval ettepaneku, et kas ma talle mustreid teeks, muidugi olin nõus. Siis aga pakkus ta välja, et tegutsemiseks rohkem motivatsiooni oleks, võtta eesmärgiks ERKI. Natuke hirmutav see ju alguses tundus, sest ma ei olnud otseselt millegi sellisega varem tegelenud, aga sellele vaatamata olin jällegi nõus – ei olnud ju midagi kaotada, pigem võita. Ja siis, kuulates ära Ingridi ideed, mida ta kollektsiooni teemaks tahab võtta, hakkasingi vaikselt oma peaga tööle ning suvaliste nägude asemel joonistasin loengutes vihikuservale mereelukaid.
Ingrid: Tahtsin teha kollektsiooni, kuid tundsin, et ma ei saa sellega vaimselt ega ka füüsiliselt üksi hakkama. Heliga kohtusime Tartu Kunstikoolis, lähemalt hakkasime suhtlema, siis kui me läksime kahekesi 9-ks nädalaks soome vahetusõpilaseks. Kuna Heli on ühtlasi mu väga hea sõbranna kui ka mustritefriik, siis pöördusin tema poole, sest mustrite valdkonnas olen ma ülimalt vaimuvaene. Heli tuli ilusti selle ideega kaasa, arenes palju ja andis väga palju toredaid ideid. Heliga koostöö teebki võluvaks see, et me oleme 90% ulatuses erinevad inimesed, ainult toidu suhtes meie maitsed ühtivad.

         

Kuidas te kollektsiooni luues tööd jaotasite?
Heli:Nagu juba mainitud, minust õmblejana asja ei saaks, siis oligi meil selline kokkulepe, et koos mõtleme välja kavandid, Ingrid õmbleb asjad valmis, mina värvin, joonistan mustreid ning Ingrid tikib. Hiljem lisandusid katsetuste käigus ka paelad, nende aukudesse punumine jms.
Ingrid: Heli mõtles mustreid, maalis kangale, punus paelu. Helile jäi suuresti ka kõiksugune asjaajamine seoses ERKI-ga. Mina õmblesin ja tikkisin.

Teil on naturaalsed materjalid ning palju käsitööd. Miks selline valik?
Heli:Kangad on valinud Ingrid ja kuna mina neist peaaegu midagi veel ei tea, siis lihtsalt kiitsin kõik tema valikud heaks ja ma arvan, et seda nad ka on. Suur käsitöö ja asjade läbitöötamine on lihtsalt meie teema. See sobib meie ideedega ja meile meeldib just nii oma loomingut väljendada. Kindlasti kavatsen ka ise selles osas targemaks saada, sest viimasel ajal on hakanud mulle huvi pakkuma tekstiilidisain.
Ingrid: Minule tundub see valik nii loomulik. Hindan naturaalseid materjale, nendes peitub midagi enamat kui lihtsalt riie. Sünteetiline kangas ei haaku nii hästi inimese nahaga, kuid mõistagi on ka erandeid, kõik oleneb ka kanga tekstuurist. Aga peab tõdema, et Groovy Pool’is polnud kasutatud ainult naturaalseid materjale, sest me ei julgenud väga suuri riske ja kulutusi võtta - meil polnud kindlat ettkujutust, mis sellest välja tuleb. Käsitöö annab riietele väärtuse, mida hinnatakse kaua-kaua. Minu jaoks on tikkimine sama oluline, kui magamine või söömine, ilma selleta ma laguneksin koost, tikkimine võtab küll meeletult palju aega, kuid see on aeg, mil saan mõelda ja olla omaette, see on minu jaoks püha hetk. Väga palju andis juurde  käsitsi maalitud kangas ja paelteteema, ilma nendeta poleks kollektsioon nii suurt mõju saavutanud.

   

Kas plaanite ka edaspidi koos tegutseda või on eraldi sihid silme ees?
Ingrid ei saa ilma Helita ja Heli ei saa ilma Ingridita, seega ikkagi koostöö. Eraldi tegutsedes ei suudaks me täielikult realiseerida oma eesmärke. Me täiendame teineteist.

Kuna teemaks mood, ei saa üle ega ümber palvest - nimetage oma moemaailma lemmikuid.
Heli:Lemmikutena nimetaksin moeillustraatoritest Julie Verhoeven’i, moeillustratsioon on mulle üldse väga südamelähedane, sest olen absoluutselt täiesti armunud inimkehasse ning selle dünaamilisusesse ja kui sellele lisada veel riided...! Disaineribrändidest on silma jäänud Etro – lihtsalt imelised mustrid ja see, kuidas nendega mängitakse, pole sõnu! Samuti Louis Vuitton, kelle värvigamma mulle väga peale läheb. Tegelikult on mul samamoodi nagu Ingridilgi, et lihtsam oleks välja tuua kollektsioone, mida imetlen. Eriti lahedad on näiteks Marc by Marc Jacobs’i Spring 2010 kollektsioon, kus olid väga mõnusad värvid pluss veelgi mõnusamad mustrid ja ka Versace Pre-Fall 2010. Mõnusaid geomeetrilisi mustreid teeb ka Emilio Pucci. Samas imetlen ka paljusid täiesti ühevärvilisi, aga huvitavate vormimängudega rõivaid, sest mulle tundub see müstika, kuidas selliseid asju üldse õmmelda on võimalik. Muidugi peab ära mainima ka Alexander McQueen’i kelle loomingut me mõlemad väga imetleme ja austame, kuid see, et meie asju tema omadega võrreldakse, ajab küll natuke naerma. Meie eesmärgiks ei ole kohe kindlasti kedagi kopeerida.
Ingrid: Matthew Williamson, Tom Ford, Gianni Versace, Valentino Garavani, Zuhair Murad,Thierry Mugler, Anna Molinari jne.Üldiselt on raske sellele vastata, sest hindan rohkem igat kollektsiooni eraldi kui moeloojat. Kuid Haute Couture moemajade kollektsioonide esitlusi ootan eriliselt. Jumaldan kollektsioone kus on kasutatud rikkalikult tikandeid, pitsi, värve ja eksklusiivseid kangaid, kuid mõned kollektsioonid võluvad just ülima modernsuse, tegumoe lihtsuse, puhtuse poolest jne. Parema meelega nimetaksin näiteks oma lemmiku kollektsiooni või riietuseseme iga moeelooja loomingust. Eesti moekunst areneb jõudsalt, kui usun, et palju jääb ka raha taha. Eesti moekunstnikest hindan Anu Samarüütel-Long’i loomingut, tema riietel ja ehetel on viimne kui üks detail peensusteni läbimõeldud ja lisaks veel väga kvaliteetne töö. Samas Anu looming on nii puhas, lihtne, et see vajab väga tugevat ja kindlat karakterit. Hanna Korsari supernoova võidukollektsioon tekitab siiani külmajudinaid, tema oskus mikisda materjale on aukartust äratav. Pohjanheimo moemaja meeldib mulle eksklusiivsete kangaste ja materjalide poolest. Pohjanheimol on väga omanöoline käekiri, tema loodud rõivad on hästi istuvad, põnevate lõigetega, kuid üldjoones siiski lihtne ja väga soliidne.

 
      Versace                                                      Tom Ford

Rääkides veel tulevikust, siis mis on teie soovid ja unistused?
Heli: Mingid unistused ja eesmärgid on ikka, aga usun, et lihtsalt tööd tehes, seda nautides ja soovides pidevalt areneda, ning selle nimel ka tegutsedes, viibki sinna, kuhu vaja ning annab viljad, mille oleme ära teeninud.  Miks mitte õppida kusagil mujal, avada oma moestuudio ning lisaks ka teha koostööd mõne suure kaubamärgiga. Kuna oleme mõlemad suured unistajad ja öeldakse ju, et mõttejõuga võib mägesid liigutada, siis tõesti, arvan, et kõik on võimalik!
Ingrid: Tahaksin lihtsalt saavutada ideaalse kooskõla inimese keha, kangaste, vormide, tekstuuride ja iseeloomu vahel. Kvaliteedi osas on samuti palju arenguruumi.  Muu polegi oluline, peamine on areneda oma eesmärgi poole, see on midagi ülimat, mis on veel käega katsumata...usun, et kui jääda truuks oma stiilile - vaevanõudva käsitöö juurde, siis tuleb ka kõik muu...sealhulgas moeateljee.

 Aitäh Heli ja Ingrid, et vastamiseks aega leidsite! Soovin teile kõike paremat.... 

Heli & Ingridi ühine blogi, kus kirjas ERKI kollektsiooni sünnilugu: http://moregroovy.blogspot.com/
Heli blogi: http://morushokolaad.blogspot.com/

Heli ja Ingridi pood Disainimajas: More Groovy

12.07.2010
Väga lahedad ja kaunid asjad. Samuti väga minulikud :P Mahuks ma vaid nendesse :P

Nimi

Kommentaar

Kinnituskood:

kodulehe tegemine